Takové dobrodružství nečekal žádný z táborníků

Bylo krásné, možná až moc parné, nedělní odpoledne. Kdo měl možnost, schovával se ve stínu lesa nebo máčel nohy v potoce. Protože už ale bylo po večeři, blížil se večerní nástup. S pokročilou denní dobou se ovšem z oblohy z ničeho nic úplně vytratilo sluníčko a z vánku se stal čerstvý vítr. Ovšem nic  znepokojujícího, zavánělo to akorát klasickou bouřkou z horka.

Všichni se na pokyn k nástupu seřadili kolem stožáru. Proběhly klasické ceremonie, když tu najednou přišel nečekaně silný poryv větru. To byl impuls k tomu, aby se nástup co nejrychleji ukončil a všichni se mohli jít schovat před blížící bouřkou. Ovšem za prvním poryvem větru se dostavil další a pak další. Všude poletovalo listí a prach a najednou nevydržela špička jedné z olší u potoka a odlomila se. Co čert nechtěl, asi pětimetroý kus stromu spadl přímo na nejbližší stan. A bylo zle. Stanová konstrukce sice vydržela téměř bez úhony (jak jsme později zjistili), ale pro děti to bylo něco naprosto nečekaného a bohužel hodně stresujícího. Pak už šly události jako v biografu ze začátku minulého století - jedna za druhou a pekelně rychle. V lese padlo několik dalších větví a na nedaleké cestě dokonce dva stromy. Déšť na sebe nenechal dlouho čekat a udeřil svou silou během pár vteřin. A tak se žádné z dětí už do stanu toho večera nedostalo. Rychle byly přemístěny na vedlejší louku na místo v dostatečné vzádlenosti od stromů a čekaly, až jim vedoucí postaví v hustém lijáku stan, do kterého by mohli zalézt. Pohotově se podařilo zajistit přikrývky, které je chránily před vodou a tak téměř žádný z táborníků nebyl promočený na kost.

Déšť, blesky a silný vítr bohužel udělaly své a některé děti v neznámé situaci neměly daleko k panice. Výbornou práci však odváděli vedoucí, kteří naprosto perfektně celou situaci zvládli a kromě přístřešku zajistili i pomoc hasičcského sboru a nouzové ubytování v nedaleké obci Ochoz u Brna. V červených robustních autech hasičů z dětí začala nervozita opadávat a jakmile byly v suchu místní Orlovny, měli možnost se napít teplého čaje a ulehnout na připravená lehátka, bylo vše v pořádku.

Nikomu se nic nestalo, dokonce ani materiální škody byly minimální. Z děsivého zážitku se přez noc stalo ohromné dobrodružství, které si bodou nejenom děti pamatovat hodně dlouho. Kromě táborových vedoucích a rádců patří velký dík panu starostovi Čoupkovi a hasičům za skvěle odvedenou práci.


Pro dokreslení situace si zde máte možnost přečíst článek, který vyšel v Deníku:

článek