Dnes je Šátkový den - oslavte 100 let skatingu v Česku

Podívám-li se do internetové encyklopedie, zjistím, že Svatý Jiří byl světec a mučedník, který žil na přelomu 3. a 4. století. Po celém křesťanském světě je tomuto dávnému bojovníkovi přisouzen právě 24. respektive 23. duben. V tento den totiž před více než 1700 lety zemřel. Proslulá je legenda o boji Sv. Jiří s drakem. Sochu, vypodobňující tuto událost, najdete i v na Pražském hradě. Coby svého patrona jej přijalo hned několik významných států a skupin lidí. Například Anglie, Kanada, Řecko, město Moskva nebo Istanbul a také všichni vojáci, rolníci a v neposlední řadě skauti.

Uzel dobrého skutku

Svátek svatého Jiří je snad nejdůležitější den všech skautů na celé planetě. Není tedy příhodnější datum pro veřejnou oslavu velmi významného jubilea českého Junáka, než právě tento den. Po celé naší zemi vyrazí dnes do školy, do zaměstnání, na výlety, autem, vlakem i pěšky stovky a možná tisíce členů Junáka s šátkem kolem krku, aby tak všem ostatním ukázali, jak jsme na toto výročí hrdí.

Na Facebooku je této celostátní aktivitě věnováno hned několik událostí a přihlásila se k ní spousta nejen mladých lidí. Ústředí Junáka bombarduje naše mejlové schránky i své webové stránky připomínkou tohoto dne a této události. Také přímo mezi slavkovskými skauty je toto výročí hojně diskutováno a tak se ptám: dá se tomu odolat? Já to nezvládl a ráno si na krk uvázal modrý šátek s trikolorou, který vznikl speciálně kvůli tomuto výročí a přidal se k oslavujícím. A co vy? ;-)